Koduleht mitmekeelseks

Vaatame kuidas kodulehte saab teha mitmekeelseks. Et koduleht muuta mitmekeelseks, ei ole vaja Joomla! -le lisada ühtegi laiendust, sest see on juba sisse ehitatud. Näiteks vajame, et meie koduleht oleks nii eesti kui ka soome keelne. Selle eelduseks on see, et kodulehele on lisatud vastavad tõlked. Kuidas kodulehel erinevaid tõlkeid lisada kirjutasin siin: Keele / tõlke lisamine kodulehele.

Seadistamine

Enne veel kui hakkame kodulehele tõlkeid lisama, on mõistlik aktiveerida Joomla! pluginad Süsteem - Keelte filter ja Süsteem - Keelekood. Administraatori liideses vali ülevalt menüüst: Lisaprogrammid -> Pluginad. Jõuad pluginate lehele

Joomla! pluginate leht

Siin lehel võid käsitsi otsida Süsteem - Keelte filter ja Süsteem - Keelekood või otsingusse kirjutada "keel" mis annab otsingutulemusteks need kaks pluginat.

Joomla! Pluginate otsing

Otsingu tulemus "keel".

Otsingutulemus

Aktiveeri need kaks pluginat. Kas vajutad nende ees olevale punasele nupule või märgid nende ees olevad kastikesed ja ülevalt nupureast vajutad nupule "Lülita sisse".

Sisselülitatud keele pluginad

Keelevaliku moodul

Järgmiseks on vaja kodulehele lisada keelevaliku moodul. See moodul võimaldab kasutajal valida kodulehe keelt. Mooduli valikus saad valida kas keele valikuks kuvatakse lippe või teksti (tekst võetakse keele seadetest).

Mooduli lisamiseks vali ülevalt menüüst: Lisaprogrammid -> Moodulid.

Joomla! moodulite leht

Uue mooduli lisamiseks vajuta nupule "Uus"

Uue mooduli lisamiseks vajuta nupule Uus

Peale nupule "Uus" vajutamist laetakse uus leht.

Joomla! moodulite valik

Sellel lehel otsi moodulit nimega: Keele valimine. Mooduli valimiseks vajuta mooduli nime peale.

Joomla! moodul Keele valimine

Kui valik on tehtud, laetakse keele mooduli seadistuste leht.

Joomla! Keele mooduli seadistamine

Seadistame mooduli:

  • Pealkiri - Pane keele moodulile sobilik pealkiri (Mooduli pealkirja valikul arvesta, kas soovid seda näidata kasutajatele või mitte)
  • Näita pealkirja - Olenevalt sinu valikust saame näidata või peita mooduli pealkirja. 
  • Positsioon - Olenevalt sinu kodulehe kujundusest vali moodulile positsioon (asukoht kodulehel kus keelevaliku moodulit kuvatakse)
  • 4 - Saad teha erinevaid valikuid kuidas näidatakse keele valikut. Näiteks kas kuvatakse riigi lipud või hoopis keele nimi (keele nimi võetakse keele seadistusest)

Joomla! keelevaliku mooduli seadistamine

Kui moodul on seadistatud, vali Salvesta & Sulge nupp.

Menüüd

Iga keele kohta tuleb teha eraldi menüü. Lisaks peab jääma menüü juhul kui keele valik pole tehtud. Näiteks kui sul on kahekeelne koduleht, siis kokku on menüüsid kolm:

  1. Eestikeelsetele menüülinkidele menüü
  2. Võõrkeelsetele menüülinkidele menüü
  3. Menüü juhul kui keelevalikud pole tehtud

Igas menüüs peab olema ära määratud nö Avaleht. Avalehe menüülingile peab olema kindlasti määratud keel. Menüü mis jääb selleks kui keelevalikut ei ole tehtud seal on menüülingi keelevalik Kõik.

Valides ülevalt menüüst: Menüüd näed sa oma kodulehel olemasolevaid menüüsid.

Menüüd

Juhul kui sinu kodulehel on juba olemas eestikeelne sisu ja lingid on paigas, siis oleks mõistlik teha juurde võõrkeelne menüü ja menüü milles on menüülink, kui keele valik ei ole tehtud. Olemasoleva menüü muudame aga eestikeelseks menüüks.

Olemas olev menüü

Teeme juurde kaks menüüd: Võõrkeele menüü ja menüü kuhu tuleb link kui keelevalik ei ole tehtud. Selleks, et juurde teha menüüd, vali: Menüüd.või Menüüd -> Lisa uus menüü

Lisa uus menüü

Olenevalt mis valiku tegid:

Valisid Menüü - suunati lehele kus on ära toodud lehe menüüd. Siin uue menüü lisamiseks vali nupp "Uus".

Joomla! menüüd

Valisid Menüüd -> Lisa uus menüü - suunati menüü seadistamise lehele

Joomla! Menüü lisamise leht

Seadistame menüü:

Pealkiri - Soomekeelne menüü

Menüü tüüp - menu-fin (võid vabalt panna mis ise soovid)

Kirjeldus - Soomekeelne menüü (valikuline, ei pea panema)

NB! Pealkiri, Menüü tüüp, Kirjeldus on siis vastavalt keelele mida lisad.

Menüü lisamine - täidetud lahtrid

Kui lahtrid täidetud salvesta ja sulge oma töö.

Nüüd siis lähme seda rada, et loome menüü mis sisaldab menüülinki kui keelevalik ei ole tehtud. Juhul aga kui läksite seda teed, et olemasoleva menüü soovisite jätta menüüks mis sisaldab menüülinki kui keele valik ei ole tehtud, siis peate looma menüü eesti keele jaoks. Oluline on see, et lõpptulemuseks on teil iga keele kohta menüü ja üks menüü siis kui keelt ei ole valitud. 

Näite-pildi peal on nähta, et meil on praegu menüüd: Kõik keeled, Main Menu ja Soomekeelne menüü. See on sellepärast nii, et meil Main Menu sisaldas juba olemas olevaid eestikeelseid linke. Main Menu -st saab meil eestikeelne menüü. Kui me oleks otsustanud, et loome juurde Eesti keelse menüü, Soomekeelse menüü siis me oleks pidanud Main Menu -st liigutama menüülingid Eestikeelsesse menüüsse.

Menüüd

Muudame nüüd Main Menu ära Eestikeelne menüü. Selleks, et menüüd muuta märgista tema ees olev kast ja vajuta nupule "Muuda".

Muuda menüüd

Peale nupule vajutamist avaneb aken kus saad menüü nimetusi muuta.

Menüü muutmine

Muudame ära:

Pealkirja - Eestikeelne menüü

Menüü tüüp - menu-est (vabalt valitav)

Kirjeldus - Eestikeelne menüü (valikuline)

Kui muudatused tehtud salvesta ja sulge.

Muudetud menüü

Ja nüüd oleme saanud menüüd: Eestikeelne menüü, Soomekeelne menüü, Kõik keeled.

Valmis menüüd mitmekeelse kodulehe jaoks

Menüüd kodulehele

Nüüd kus oleme valmis teinud menüüd mis hakkavad sisaldama menüülinke meie kodulehel, on vaja saada need menüüd ka meie kodulehele. Ainuke menüü mida me ei lisa kodulehele on Kõik keeled. Sellist menüüd kutsutakse peidetud menüüks.

Paneme nüüd puuduolevad menüüd kodulehele. Vali Lisaprogrammid -> Moodulid. Siin me enne olime kui lisasime keelevaliku moodulit. Nüüd aga lisame Menüü moodulid. Vajuta nupule "Uus".  Peale nupule vajutamist avaneb uus leht.

Joomla! moodulid

Otsi moodulit nimega Menüü. Mooduli valikuks vajuta tema nime peale.

Joomla! menüü valik - Menüü

Peale mooduli nime peale vajutamist avaneb leht milles saad Menüü moodulit seadistada.

Moodul menüü

Mooduli seadistamiseks teeme järgmised valikud:

Pealkiri - Eestikeelne menüü (vastavalt keelele. Selle pealkirja peidame üldjuhul ära)

Pealkirja näitamine - Peida

Positsioon - Menüü asukoht lehel.

Keel - Siin peame ära märkima mis keeles on menüü ja millise keele korral esilehel teda näidatakse

Vali menüü - Märgi ära mis menüüd näidatakse (Pane tähele, et menüü valik ja keele seade oleks vastavuses).

Seadistatud menüü moodul

Kui moodul seadistatud, klikid nupule Salvesta & Sulge . Lisa samamoodi järgmine menüümoodul järgmise keele jaoks. Menüüle Kõik keeled ära moodulit lisa.

Menüü moodulid kodulehel

Nüüd on Menüüd kodulehel olemas. Järgi jääb veel igasse menüüsse lisada menüülingid. Aga ennem vaatame veel artikleid.

Artiklid

Paremaks artiklite halduseks mitmekeelse lehe juures on mõistlik teha iga keele kohta oma kategooria. Näiteks kategooria "Eestikeelsed artiklid" sisaldavad eestikeelseid artikleid ja kategooria "Soomekeelsed artiklid" sisaldavad soomekeelseid artikleid. Kategooria loomisel saad sa ka ära määrata mis keeles kategooria on. Kategooriatest kirjutasin siin: Artiklite kategooria loomine.

Keelevalik kategooria seadetes.

Keelevalik

Kui iga keele jaoks on kategooriad tehtud, siis on mõistlik liigutada olemasolevad artiklid vastavatesse kategooriatesse. Lisaks tuleks muuta ka artikli keele valik vastavusse keelega.

Artikli keele määramine

Nüüd iga artikli kohta, mida soovid tõlkida teise keelde, lood vastava sisuga uue artikli. Selle uue artikli seod ära vastavalt keelele menüüga. Ehk siis alustame avalehest. Teed artikli mis siis on võõrkeeles (ära unusta valida artiklile keelt ja panna ta vastavasse kategooriasse).

Alates Joomla! 3.7 saad tõlget lisada kohe selles artiklis millele soovid tõlget lisada ja juba valmis kirjutatud artikli tõlkeid omavhael siduda. Otsi artikli päisest sakki "Seosed".

Artiklite seosed mitmekeelsuse jaoks

Sakis "Seosed" saad lisada artiklile tõlke või juba olemasoleva artikli tõlke siduda tõlgitud artikliga.

Tõlke artiklite lisamine ja sidumine

1. Seotud artikkel

2. Saab lisada artiklile tõlke kas valida nupp "Vail" (juhul kui artikkel eksisteerib juba). Nupp "Lisamine" Saab luua uue artikli tõlkeks.

Näiteks loome artikli mis läheb meil avalehele. Artikkel on soome keeles, artikli valikutes on ära määratud, et artikkel on soomekeelses kategoorias ja keele valik on soome.

Nüüd lähme tagasi menüüde haldusesse, sest meil on olemas artikkel mida kasutame võõrkeelsel lehel avaleheks. 
PS: Avaleheks ei pea ilmtingimata olema "üks artikkel".

Menüülingid

Vali ülemisest menüüst:

Menüüd -> Soomekeelne menüü (olenevalt siis sinu keelest muidugi)

Lisa menüülink

või

Menüüd -> Soomekeelne menüü (olenevalt siis sinu keelest muidugi) -> Lisa uus menüülink

Lisa uus menüülink

Oleneb mis valiku tegid, siis kas sind suunati lehele milles näed selle menüüga seotud menüülinke, või siis läksid lehele kus saad luua uue menüülingi. Oletame, et valisid variandi mis viis sind kohe menüülingi lisamise lehele.

Menüülingi lisamine

Menüü pealkiri - menüülingi pealkiri (see pealkiri on kodulehel menüü nupp. Ära kasuta nimeks Avaleht, ole originaalsem 😉)

Menüülingi tüüp - vajuta Vali -> Artiklid -> Üks artikkel (kui tegid selle valiku siis leht laetakse ja tekib uus valik "Vali Artikkel")

Menüülingi lisamine

Vali artikkel - Vali artikkel mille tegid soomekeelse lehe avalehe jaoks.

Kui artikkel valitud, kontrolli üle, et Menüü valik oleks õige (1.), Vaikimisi leht - Jah (teeb lehe avaleheks) ja Keel - vastavalt menüüle.

Kui seadistatud, siis vajuta nuppu Salvesta & Sulge.

Menüülingi seadistus

Peale töö sulgemist oled tagasi menüülinkide halduses.

Menüülingi haldus

Sama eeskuju jälgides on sul vaja luua avalehe menüülink ka menüüle "Kõik keeled". Menüülingi keele valikuks valid "Kõik". Artiklit valides vaata, et artikli keel oleks kõik.

Järgmiseks muudame Eestikeelses menüüs menüülinki mis oli enne määratud avaleheks (see muutus siis kui muutsid Menüüs Kõik keeled menüülingi seadeid). Vali avalehe menüülink ja seadista:

  • Vaikimisi leht - Jah
  • Keel - Eesti

 Menüülingi haldus

Igale uuele menüülingile peab määratud olema keel vastavalt Menüü keelele.

Kui nüüd vaadata üleval menüüs menüülinki Menüüd, siis avanev rippmenüü võiks välja näha selline:

Valmis menüüd

 Iga menüü juures on lipp mis näitab menüü keelt ja seda, et seal on menüülink mis on määratud avaleheks vastava keelega.